Czym jest plik NZB. Jak otworzyć plik NZB

NZB to nic innego jak format plików stworzony do pobierania z serwerów Usenet. Ten format został stworzony przez twórców serwisu indeksującego zawartość Usenetu o nazwie Newzbin. Aktualnie serwis dostępny jest pod domeną Newbin2.es.

Wiele osób myśli, że jak pobierze plik z rozszerzeniem NZB to będzie można go otworzyć i pilnie szuka odpowiedniego programu. Tak, można ten plik otworzyć nawet za pomocą Notatnika. Nie zobaczycie jednak wiele. NZB jest plikiem tekstowym XML pokazującym odpowiedniemu programowi skąd ma pobrać właściwy plik, którego dany plik NZB dotyczy.

Rozczarowani? Skomplikowane? Myślę, że troszkę tak. Ale lepsze to niż przeszukiwanie wszystkich grup dyskusyjnych w poszukiwaniu interesujących nas plików binarnych. Bardzo ułatwia działanie. Niestety aby pobrać właściwy plik potrzebujemy jeszcze czytnika do Usenetu albo downloadera obsługującego format NZB oraz połączenie z serwerem Usenetu. Oczywiście takim, który utrzymuje zarówno pliki tekstowe jak i pliki binarne na grupach alt.binaries.